logo

Doğum Fotoğrafçılığı

Doğum Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılığın belki de en hassas dallarından biri doğum ve yenidoğan fotoğrafçılığıdır. Doğum fotoğrafçıları bu işi genellikle tek dal olarak yapar çünkü doğacak bebeğin ilk anlarının hesaplanarak doğuma yetişilmesi genellikle hesaplanamaz ve başka bir alana odaklanmak zordur.

Doğum fotoğrafçı çekileceği zaman her şeyden önce doğumun sezeryan mı normal doğum mu olacağı belirlenir. Sezeryan ise planlama nispeten kolaydır. Bebek herhangi bir sürpriz yapmaz ya da her hangi başka bir aksilik olmazsa belirlenen sezeryan ameliyatı gününde fotoğrafçı orada olur.

İsteğe göre doğuma hazırlanıldığı anlarda baba ve diğer aile bireyleri ile fotoğraflar çekilir. Doğum için ameliyathaneye girerken ( bunun için gerekli evraklar doğumhaneye verildikten sonra) bebeğin anne karnından çıkarıldıktan sonraki anları fotoğraflanır. Anneyle ilk teması, yıkanması, bebek odasına alınması, annenin odaya getirilişi ve ilk kucaklaşmaların her biri aile için altın niteliğinde karelerdir.

Doğum Fotoğrafçısı

Odaya geldikten sonra anne ve babayla bebeğin kareleri çekilir. Aile büyükleri de bu karelere dahil edilebilir.

Doğum ve yeni doğan fotoğrafçılığında mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, kesinlikle flaş kullanılmamasıdır. Bebeğe zarar verebilmektedir. Bu nedenle gerekirse yüksek ISO değerleriyle fotoğraf çekilmelidir.

Çekimler bitip verilen süre dolduktan sonra aileye anlaşılan pakete göre foto albümler ve fotoğraf çıktıları verilir.