logo

Fotoğraf Çekimi Kuralları

Fotoğraf Çekim Kuralları

Konuya Yaklaşın

Bir zamanlar ünlü fotojurnalist Robert Kapa’nın söylediği gibi, eğer fotoğraflarınız yeterince iyi değilse, konuya yeterince yakın değilsiniz demektir. Burada bahsedilen, konuya birkaç adım daha yaklaşmanız gerektiğidir. Kadrajınızı tam olarak dolduran konu, fotoğrafınızda israf edilmemiş alanların olduğunu gösterir. Konuya daha yakın olmanız çok daha iyi portreler çekebilmeniz için de gereklidir.

Her gün Fotoğraf Çekin

Yeteneğinizi geliştirmek için devamlı pratik yapmalısınız. Çekebildiğiniz kadar çok fotoğraf çekin, ne olduğu önemli değil. Kameranızın arkasında saatler geçirin. Teknik bilgileriniz geliştikçe, hikayelerinizi anlatabilme kabiliyetiniz de gelişir. Başta nasıl bir tarz izleyeceğiniz konusunda kafanız karışmasın, bu zamanla ortaya çıkacak.

Işığı İzleyin

Kameranızı kaldırmadan önce, ışığı takip edin, nereden geliyor, ne tarafı aydınlatıyor ve bunu bir avantaj olarak kullanın. İster güneş ışığı isterse bir lambadan geliyor olsun, bu ışık sizin fotoğrafınızı nasıl etkiler? Işık, sahneyi ve nesneyi nasıl etkiliyor? Bazı bölgeleri çok aydınlatıp bazı yerler gölgede mi kalıyor? Tüm bunları bilmek ve doğru kullanmak, sıradan bir fotoğrafı sıradışı yapmak için faydalanılacak bilgilerdir.

İzin İsteyin

İnsanların fotoğrafını çekerken, bu özellikle farklı ülkelerde ve farklı kültürlerin arasındayken onlarla iletişim kurmak zor olabilir. Bazı ülkelerde izin almadan fotoğraf çekmeniz çok yanlış ve eğer dikkatli olmazsanız çok sert tepkilerle karşılanabilir. Bu nedenle her zaman izin almalısınız. Pakistan’da bir grup çocuğun fotoğrafını çekmeye başlayan fotoğrafçı Andrea Francolini, çocukların kameraya bakmadıklarını, başlarını eğdiklerini ancak sonradan onlara gülümseyerek, tokalaşarak ve çektiği fotoğrafları kameranın arkasından onlara göstererek onlarla sıcak bir iletişim yakaladığını belirtmiştir.

Flaşı Gündüz de Kullanın

Kameranızın flaşını yalnızca akşamları ya da kapalı mekanlarda kullanmanız gerektiğini sanabilirsiniz ancak sadece bu anlarda değil, güneşin aşırı parlak olduğu ve çekeceğiniz konunun üzerinde sert gölgeler bıraktığı zamanlarda gerekli ışığı yaratabilmeniz için flaşınızı kullanarak uygun pozlama yapabilirsiniz.

ISO

Hangi ISO değerini kullanacağınıza karar vermek için kendinize şu soruları sorun:

Günün hangi saati fotoğraf çekiyorum? Eğer gün ortası, dışarıda fotoğraf çekiyorsanız, çok düşük ISO değerleri vermeniz yeterlidir. 100-200 gibi. Eğer gece tripodsuz çekim yapıyorsanız ISO değerinizi daha yüksek bir değere getirerek, sensöre daha fazla ışığın düşmesini sağlarsınız.

Konu yeterince aydınlanır mı? Eğer konu çok karanlıksa o zaman 800-1600 gibi yüksek ISO değerlerin vermeniz gerekir.

Fotoğrafınızda keskinlik ya da daha fazla hareket mi istiyorsunuz ? Hareketli nesnelerin fotoğrafını çekmek için yüksek shutter seviyesinde çekim yapıyorsanız ISO değerinizi de yükseltmeniz gerekir. Aynı şekilde eğer düşük shutter seviyesinde daha flu resimler çekmek istiyorsanız daha düşük ISO değerlerinde çekim yapmalısınız.

Unutmayın ki ISO değerini yükseltmeniz fotoğrafınızda grainleşmeye yol açar. Bu nedenle eğer fotoğrafınızda dijital gürültü istemiyorsanız 3200